Tak, przegrywamy takie nagrania zarówno stereofoniczne jak i monofoniczne. Dokonujemy transferu do dowolnego stratnego pliku dźwiękowego np. MP3 lub bezstratnego np. WAV. Proces ten może być długotrwały i kosztowny gdyż na jednej szpuli w zapisie monofonicznym i po obu stronach taśmy magnetycznej można było zmieścić bardzo dużo minut nagrania audio. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje gdyż były różne prędkości przesuwu taśmy a na dodatek głowice mogą (mogły) być różnie ustawione w poszczególnych egzemplarzach magnetofonów.  Jak wyglądały magnetofony szpulowe oraz same szpule można zobaczyć i przeczytać w wikipedii. (zdjęcia: Wikipedia)

Magnetofon szpulowyTaśmy magnetofonoweStarataśma magnetofonowa Stilon Gorzów

W PRL-u niektórzy z nas byli szczęśliwymi posiadaczami magnetofonów szpulowych ZK120 czy ZK145. Były to modele produkowane przez polską firmę Unitra, która była jednym z największych producentów magnetofonów szpulowych w Europie Wschodniej.

Magnetofon szpulowy ZK120 był produkowany od lat 60. do lat 80. XX wieku i był popularnym modelem w Polsce. ZK120 był wyposażony w dwie głowice magnetyczne: jedna była do nagrywania, a druga do odtwarzania dźwięku. Magnetofon ten był także wyposażony w mechanizm przewijania taśmy, a także miał możliwość podłączenia mikrofonu, głośników i słuchawek. Był on oczywiście monofoniczny.

ZK145 to nowszy model, produkowany w latach 80. XX wieku, który charakteryzował się bardziej zaawansowaną elektroniką i większą funkcjonalnością. ZK145 był wyposażony w trzy głowice magnetyczne: jedna do nagrywania, jedna do odtwarzania dźwięku i jedna do kasowania taśmy. Magnetofon ten miał również możliwość podłączenia mikrofonu, głośników, słuchawek i wzmacniacza dźwięku. Ten magnetofon także był monofoniczny.

Oba modele magnetofonów szpulowych były bardzo popularne w Polsce w latach 60. i 70. XX wieku i były wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów, do nagrywania i odtwarzania muzyki oraz innych dźwięków. O historii tych kultowych magnetofonów można dowiedzieć się więcej oglądając z poniżej zamieszczonych filmów.

Filmy zostały zamieszczone tutaj dzięki uprzejmości Pana Adama Śmiałka. Zajrzyj też na jego kanał "Towary Modne" na YouTube aby zobaczyć, posłuchać i dowiedzieć się więcej o innych magnetofonach szpulowych i kasetowych.