Poklatkowe skanowanie to proces digitalizacji starej taśmy filmowej 8 mm lub nowszej odmiany Super 8mm specjalnym skanerem przystosowanym do skanowania każdej klatki filmu z osobna. Każda klatka skanowana jest z rozdzielczością 1440 x 1080 pikseli. Proces jest długotrwały i mozolny. Po złożeniu zeskanowanych klatek powstaje cyfrowy film w formacie MPEG-4, który odtwarzany jest z prędkością 20 FPS (20 klatek na sekundę). Taki film mozna poddać zaawansowanej obróbce cyfrowej np. przy pomocy programów opartych o sztuczną inteligencję tzn. ustabilizować obraz, poprawić kolory, usunąć ziarno i zarysowania. Zapraszamy na nasz kanał YouTube. Przykładowy film poniżej:
Na jakość końcową filmu mają wpływ następujące czynniki:
- ogólny stan taśmy filmowej w szczególności stan bocznej perforacji
- zerwana, uszkodzona perforacja, zarysowania i rysy na filmie
- zerwana, przedarta taśma filmowa
- stan zabrudzenia, zakurzenia
- czy był robiony ręczny montaż filmu i jak dobrze był on robiony
- stan łączeń montażowych
- prześwietlenie, niedoświetlenie nakręconych scen
- ostrość scen
- ziarnistość filmu
- klasa skanera: amatorski - profesjonalny (rzadkość w Polsce :-)
Jak celuloidowe filmy były wyświetlane w warunkach domowych w dawnych czasach możecie Państwo się dowiedzieć z bardzo interesującego filmu Pana Adama Śmiałka o kultowym amatorskim projektorze RUŚ - Made in USSR. Dzięki uprzejmości autora mogliśmy zamieścić jego film na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do "projekcji" jego filmu o amatorskim kinie domowym w czasach PRL-u:
Jeszcze raz dziękujemy Panu Adamowi Śmiałkowi za możliwość zamieszczenia jego interesującej opowieści na naszej stronie. Poniżej kontakt do autora filmu: