Częste pytania
images/bannery_glowna/banner_glowna_05.png

Amatorska taśma filmowa 8 mm to celuloidowy światłoczuły analogowy nośnik filmu o szerokości 8 mm. Istnieją dwa podstawowe typy: Standard 8 mm oraz udoskonalony Super 8 mm. Różnią się wymiarami klatki oraz perforacją. Oba typy można zdygitalizować na naszym amatorskim skanerze poklatkowym - zobacz cennik. Więcej informacji można znaleźć w internetowej encyklopedii oraz na kanale YouTube Pana Adama Śmiałka.

Poglądowy rysunek techniczny wymiarów standardowego filmu 8mm oraz Super8mm (żródło: Wikipedia)
Różnica między filmami Super 8mm

Poniżej wygląd taśmy celuloidowej Standard 8 mm oraz Super 8 mm (żródło: Wikipedia):

Widok taśmy filmowej 8mm i super 8mm

 

Przykładowa amatorska szpulka z filmem Super 8 mm:

Szpulka z kolorowym filmem super 8mm 

Przykładowy zeskanowany poklatkowo film po obróbce cyfrowej. Więcej przykładów można znaleźć na naszym kanale YouTube oraz w naszej galerii filmów wideo.

Prosty skaner poklatkowy:

Jak kiedyś wyświetlano w domu, na białym ekranie takie filmy można się dowiedzieć oglądając poniższy film zamieszczamy na naszej stronie, dzięki uprzejmości Pana Adama Śmiałka który prowadzi bardzo interesujący kanał YouTube. Autor filmu na wstępie opowiada o historii samego filmu celuloidowego, formatach kinowych i amatorskich. Dowiedzieć się można także jak działał kultowy PRL-owski (a w zasadzie radziecki) projektor RUŚ. Tak działało kino domowe w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych... a potem to już wkroczył VHS. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

 

VHS logo Przegrywanie kaset miniDV ZACHOWAJ SWOJE WSPOMNIENIA! PRZEGRAJ KASETY VHS, S-VHS, VHS-C, miniDV, HDV, Hi8, DIGITAL8, Video8 NA PŁYTY DVD lub na USB Pendrive do formatu MPEG-4 / MP4 ! Kopiowanie kaset miniDV  Logo VHS