Częste pytania
images/bannery_glowna/banner_glowna_05.png

W pewnym zakresie TAK. Właśnie pojawiły się nowe możliwości poprawy jakości archiwalnych nagrań wideo - filmów. Wszystko to dzięki upowszechnieniu się programów opartych o algorytmy sztucznej inteligencji AI !!! (niższa cena programów, niższe wymagania co do komputerów, choć i tak bardzo wysokie). W związku z częstymi pytaniami od Państwa o możliwość poprawy jakości archiwalnych domowych filmów wideo uruchomiliśmy nową usługę poprawy jakości starych nagrań wideo. Poniżej opis sposobu postępowania z archiwalnym nagraniem.

KROK-1: Zaczynamy od doboru najodpowiedniejszego magnetowidu z TBC (Time base correction) tak aby już na wejściu sygnału uzyskać jak najlepszy rezultat. Ma to duże znaczenie dla analogowego zapisu wideo na kasetach typu: VHS, VHS-C, S-VHS, Video8, Hi8. Poniżej film pokazujący różnicę:

 

KROK-2: Przechwyt (digitalizacja) sygnału wideo analogowego czy cyfrowego odbywa się na komputerze wyposażonym w profesjonalną kartę firmy BlackMagic Design Intensity Pro 4K. Podczas przechwytu na stację roboczą materiał zapisywany jest bez żadnej kompresji lub z bardzo mało stratną np. ProRes 422 HQ, dla przykładu: 3 godziny materiału wideo (starej rozdzielczości 720x576px) to około 300 GB pliku! Proces digitalizacji trwa tyle czasu ile nagranie na kasecie. Tego nie da się przyśpieszyć!

 

KROK-3: Materiał wideo przechwytywany jest zgodnie ze standardem dla danej kasety, na przykład z tzw. z przeplotem (czytaj więcej) czy odpowiednią rozdzielczością. Wszystkie amatorskie kamery zapisujące obraz na taśmie magnetycznej (kasecie) robiły to z przeplotem! Jest wiele metod usuwania przeplotu, lepszych i gorszych. Obraz wideo bez przeplotu nazywany "progresywnym" jest współczesnym standardem używanym praktycznie wszędzie: TV, telefon, kamera wideo ...). I tu, wkracza program sztucznej inteligencji, uruchomiony na stacji roboczej ze swoimi algorytmami sztucznej inteligencji usuwania nieporządanego przeplotu. Poniżej przykład porównania obrazu z przeplotem i po usunięciu przez algorytmy AI (proszę zobaczyć co się dzieje na szybko jadącym samochodzie). 

 

KROK-4: Teraz nieskompresowany lub mało skompresowany film przepuszczamy jest przez program komputerowy oparty o algorytmy sztucznej inteligencji. Aplikacja uruchomiona na silnej stacji roboczej, stara się:

  • usunąć w inteligentny sposób przeplot,
  • usunąć zaszumienie części obrazu, w szczególności partie z jednolitym płaskim kolorem np. niebo, czy bardzo ciemne partie obrazu gdzie szum został wprowadzony przez niedoskonałości CCD,
  • usunąć różne artefakty wynikające z kompresji MPEG np. przy zapisie na kasetach miniDV, HDV, 
  • powiększyć stary obraz wideo o rozdzielczości 720x576i przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji do współczesnych standardów, to znaczy do rozdzielczości HD 1920x1080p pikseli lub nawet do UHD czy 4K, 8K. Program stara się dorobić brakujące piksele obrazu, takie które nigdy nie zostały zarejestrowane przez kamerę! Czasami daje to sztucznie wyglądające efekty a czasami bardzo dobre. Trochę zależy to od rodzaju ujęcia i jakości wejściowego materiału,
  • poprawić kontrast i ostrość obrazu,
  • wygładzić i oczyścić z szumu różne partie obrazu,
  • opcjonalnie zwiększyć płynność wideo podnosząc liczbę klatek na sekundę, z 25 FPS do 50 FPS dla systemu PAL. Tu także używane są algorytmy sztucznej inteligencji w dorabianiu czegoś co nie było zarejestrowane przez kamerę!

 

KROK-5 (opcjonalny): Można opcjonalnie na takim oczyszczonym materiale przeprowadzić montaż: usunąć niechciane sceny, zrobić cięcia, poprzestawiać ujęcia, dodać napisy czy prostą animację, czyli przeprowadzić tzw. montaż nieliniowy. Można także poprawić kolorystykę poszczególnych ujęć: rozjaśnić, przyciemnić, zmienić zabarwienie. Do pracy nad materiałem wideo używamy profesjonalnego programu DaVinci firmy BlackMagic Design.

 

 

KROK-6: Do tej chwili plik z wideo był bardzo dużej wielkości. Czas na zmniejszenie jego wielkości na dysku i zapisanie go w popularnym formacie MPEG-4 / MP4 z kompresją H264 lub H265. Operator dobiera tak stopień stratnej kompresji aby zachować optymalną równowagę między jakością filmu a jego wielkością na dysku.

 

KROK-7 (konieczny): Przekazanie polepszonego materiału klientowi na nośniku takim jak: USB Pendrive, karta SD/miniSD, dysku twardym lub zamieszczenie pliku do ściągnięcia na naszym serwerze FTP w Internecie.

 

Zapraszamy do obejrzenia licznych przykładów polepszania jakości wideo na naszym kanale YouTube lub w naszej galerii wideo.

 

Ze względu na nietypowość usługi (duży nakład pracy operatora i duże wymagania co do sprzętu) cena ustalana jest indywidualnie w zależności od zakresu pracy przy ścieżce wideo i audio.

VHS logo Przegrywanie kaset miniDV ZACHOWAJ SWOJE WSPOMNIENIA! PRZEGRAJ KASETY VHS, S-VHS, VHS-C, miniDV, HDV, Hi8, DIGITAL8, Video8 NA PŁYTY DVD lub na USB Pendrive do formatu MPEG-4 / MP4 ! Kopiowanie kaset miniDV  Logo VHS