Częste pytania
images/bannery_glowna/banner_glowna_05.png

Od niedawna zajmujemy się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych płyt optycznych, takich jak: DVD, DVD-R, DVD+R, DVD-Video, CD, CD-R, CD-Audio, Video CD, VCD, Blu-ray, BD – Video, płyt z grami Sony Play Station (konsola PS3). Kiedy taka płyta do nas trafi, najpierw musimy ustalić przyczynę braku możliwości odtworzenia płyty. Główne powody to:

  1. Mocno porysowana płyta CD, DVD czy BD,
  2. Częściowa utleniona warstwa z zapisanymi danymi,
  3. Nieznany format zapisu płyty: unikatowy, mało znany lub bardzo stary,
  4. Źle nagrana płyta,
  5. Niedomknięta sesja w szczególności na płytach DVD+R używanych w stacjonarnych nagrywarkach lub kamerach wideo,
  6. Uszkodzenia fizyczne samego nośnika: złamania, wyłamania, wypaczenia kształtu pod wpływem temperatury lub złego przechowywania.

Porysowane uszkodzone płyty DVD   Porysowane płyty DVD - Video

 

Pierwszy przypadek: bardzo porysowana płyta optyczna CD, DVD lub Blu-ray. Co można zrobić?

Kiedy płyta jest bardzo mocno porysowana od strony zapisanych danych, laser w napędzie ma ogromne problemy z odczytem. Jak rozwiązać ten problem? W pierwszej kolejności należy spróbować odtworzyć ją na innym napędzie, być może ten inny napęd sobie poradzi. Każdy napęd ma trochę inną strategię korekcji odczytu danych z płyty. Nasz pracownia jest wyposażona w wiele różnych napędów, a więc jesteśmy w stanie sprawdzić czy na którymś z nich materiał z płyty zostanie poprawnie odczytany.
Jeżeli powyższy sposób nie przyniesie rezultatów, przechodzimy do kolejnego kroku: szlifowania płyty. Można takie szlifowanie zrobić samodzielnie w domu lub przy pomocy specjalnych maszyn przeznaczonych do polerowania płyty CD, DVD czy BD. Efekty są różne, ale czasami udaje się taką wyszlifowaną płytę odczytać poprawnie.
Czasami zdarza się, że nawet po wykonaniu opisanych wyżej czynności płyta jest tylko częściowo czytelna. Wtedy w kolejnym kroku do odzyskania danych stosujemy specjalistyczne oprogramowanie - IsoBuster. Stosuje go wiele instytucji w tym i rządowych np. policja, w kryminalistyce - zobacz listę.

Główny ekran programu   IsoBuster

 

Drugi przypadek: utleniona warstwa z zapisanymi danymi.

Przez lata powtarzano nam iż płyty CD wytrzymają około 100 lat, ale to oczywiście tylko częściowo prawda. Owszem, płyty tłoczone (nie nagrywane) mogą działać poprawnie przez tak długi czas. Dlaczego? Ponieważ proces ich wytwarzania jest zupełnie inny niż płyt nagrywanych w domu czy firmie. Trwałość płyt nagrywanych na komputerze czy w nagrywarce TV to około 10 – 15 lat. Istnieją płyty o przedłużonej trwałości zapisu np. Verbatim Archive czy płyty M-Disc, jednak były i są nadal rzadko używane (z różnych powodów, m.in. ceny). Zwykłe płyty nagrane 10 lat temu lub wcześniej UTLENIAJĄ SIĘ i zapisane na nich dane bezpowrotnie znikają. Jeżeli proces ten nie zaszedł zbyt daleko dysponujemy specjalizowanym softwerem IsoBuster do odzyskiwania danych z takich płyt. Może nie uda się odzyskać całego filmu wideo, ale chociaż część filmu. Dobre i tyle, lepiej niż nic :-)

 

Trzeci przypadek: nieznany format zapisu płyty optycznej.

Istnieje wiele różnych formatów zapisu danych na płytach CD, DVD czy Blu-ray. Służyły one do zapisu danych z komputerów z systemem operacyjnym Windows, Mac OS, Play Station, PS3 czy Linux. Można było na nich zapisać muzykę czy video w różnych formatach. Jeżeli płyta nie odtwarza się u Państwa, być może przyczyna jest bardzo prosta: Państwa sprzęt nie czyta akurat takiego formatu! Istnieje duża szansa, iż odczytamy taką płytę a później przegramy ją na pendrive (czy inny nowocześniejszy nośnik) lub zamieścimy do pobrania w Internecie.

 

Czwarty przypadek: nieumiejętnie, źle nagrana płyta.

Krótko, trzeba spróbować. Posiadamy specjalizowany software do rozwiazywania takich zagadek. Zapraszamy do siedziby firmy w Warszawie na ul. Jaktorowskiej 4 lokal usługowy numer 2 (wejście z tyłu budynku). Można także przesłać do nas płytę lub płyty paczkomatem InPost-u, kurierem lub zwykłą paczką czy listem.

 

Piąty przypadek, bardzo częsty: niedomknięta sesja płyty DVD z filmem.

Jakiś czas temu na rynek konsumencki wprowadzono stacjonarne nagrywarki płyt DVD Video, jako alternatywę dla przestarzałych magnetowidów. Po nagraniu płyty w takim urządzeniu, aby zachować kompatybilność, należało zamknąć (domknąć, zakończyć, sfinalizować) nagraną płytę DVD. Bardzo wielu użytkowników nie miała tego świadomości i po prostu tego nie robiła. Efekt? Niekompatybilność z innymi odtwarzaczami płyt DVD, a więc brak możliwości odtworzenia płyty na innym urządzeniu.
To samo tyczy się kamer wideo, które nagrywały bezpośrednio na małych 8-centymetrowych płytach mini DVD. Jeżeli sesja takiej płyty nie została sfinalizowana po nagraniu w kamerze, płyty nie da się odczytać na innym urządzeniu np. komputerze.
W naszej firmie mamy różne sposoby, aby spróbować sfinalizować taką płytę lub użyć specjalnego oprogramowania do odzyskiwania zapisanych danych wideo na płycie DVD.

 

Szósty przypadek: raczej beznadziejny!

Kiedy płyta została fizycznie złamana lub roztopiła się pod wpływem temperatury, to niestety nie mamy możliwości jej naprawy. Uszkodzenia fizyczne płyty to koniec, za małe pieniądze raczej nic już nie da się z nią zrobić.

 

Ze względu na złożoność całego procesu odzyskiwania danych z płyty optycznej, koszt takiej usługi ustalany jest indywidualnie dla każdego przypadku.

VHS logo Przegrywanie kaset miniDV ZACHOWAJ SWOJE WSPOMNIENIA! PRZEGRAJ KASETY VHS, S-VHS, VHS-C, miniDV, HDV, Hi8, DIGITAL8, Video8 NA PŁYTY DVD lub na USB Pendrive do formatu MPEG-4 / MP4 ! Kopiowanie kaset miniDV  Logo VHS